Άδικός αποκλεισμός από το Europa League - Τελ...

16/08/19

Ένας εκπληκτικός ΑΡΗΣ μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση με την Molde FK, στο πλαίσιο του γ’ προκριματικού γύρου του Europa League, ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η ομάδα μας «έφτασε στη βρύση, αλλά δεν ήπιε νερό…», «αγγίζοντας» μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές ελληνικής ομάδας στην Ευρώπη.

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (3-0), αλλά στην παράταση ένα «κρύο» γκολ των Νορβηγών, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και στέρησε από την ομάδα μας τη χαρά της πρόκρισης, που –με βάσει την εξέλιξη του παιχνιδιού και τις ευκαιρίες που χάθηκαν- την δικαιούνταν.

Ο ΑΡΗΣ από το ξεκίνημα του ματς επέβαλε το ρυθμό του και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 2-0 μπροστά στο σκορ.

Στο 25’ ο Χαβιέ Ματίγια με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0.

Στο 37’, μετά από φοβερή ατομική προσπάθεια του Γιάννη Φετφατζίδη, ο Γιώργος Δεληζήσης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Η ομάδα μας συνέχισε να χάνει τη μια ευκαιρία μετά την άλλη για να φτάσουμε στο 85’, όταν ο Νικολά Ντιγκινί με υποδειγματική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (3-0) και το ματς στη παράταση, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι μ’ ένα τέρμα του Μπολί (105’) έκαναν το 3-1, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του ΑΡΗ, οι οποίοι στα εναπομείναντα λεπτά «κυνήγησαν» το θαύμα.

Διαιτητής: Ρόμπερτ Χάρβεϊ (Ιρλανδία)

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Κόρχουτ (104’ Μπάσα), Ρόουζ, Δεληζήσης, Ματίγια, Λούκας Σάσα, Φετφατζίδης (78’ Γιουνές), Λάρσον (63’ Μαρτίνες), Ντιγκινί, Ιντέγε (102’ Τόνσο).

ΜΟΛΝΤΕ: Κράνιξ, Μπιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Έκρεμ (75’ Έλιγκσεν), Τζέιμς, Χουσείν, Άουρσνες, Χέσταντ (98’ Κνότσον), Χάουγκεν (56’ Φόρεν), Ομιουάνφο (88’ Μπολί).