Όμορφο ποδόσφαιρο, επιβλητική νίκη (5-0) - Τε...

18/03/19

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΑΡΗΣ την αποψινή αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Κλεάνθης Βικελίδης, στο πλαίσιο της 25ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος «Super League Σουρωτή» της αγωνιστικής περιόδου 2018-2019.

Η ομάδα μας επιβλητική –κυρίως στο β’ μέρος- κέρδισε με το ευρύ 5-0, παίζοντας παράλληλα όμορφο ποδόσφαιρο.

Μάλιστα, το σκορ θα μπορούσε να είχε πάλι ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, καθώς χάθηκαν πολλές ευκαιρίες τόσο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο «χορός» των γκολ άνοιξε μόλις στο 8’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νικολά Νιγκινί (1-0).

Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 54’ με σουτ του Μάρτιν Τόνσο μέσα από την περιοχή.

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για τον ΑΡΗ. Εννέα λεπτά αργότερα ο Ντιγκινί με πλασέ, μετά από πάσα του Νίκο Μαρτίνες, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 81’ ήταν η σειρά του Χαμζά Γιουνές να χριστεί σκόρερ με κεφαλιά, μετά από μια ακόμη αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Χαβιέ Ματίγια (4-0).

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 86’ ο Γιάννης Φετφατζίδης με καλοζυγισμένο συρτό σουτ έξω από την περιοχή (5-0).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Λάμπρου (Εύβοιας)

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Φραν Βέλεθ, Ρόουζ, Σιώπης, Ματίγια, Τόνσο (58’ Μαρτίνες), Ντιγκινί (65’ Γιουνές), Λάρσον (77’ Φετφατζίδης), Ματέο Γκαρσία.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Αστράς, Στάθης, Λόπεζ, Κοντοές, Κύργιας, Βαφέας, Αγρόδημος, Ντούρσο (75’ Ρώσση), Ναζλίδης (58’ Ελ-Χέλβε), Ντεφρεντερίκο (64’ Βάρκας), Γκίνο.