Κρίμα κι άδικο… - Τελευταία Νέα - News...

30/07/21

Για μια ακόμη φορά η τύχη γύρισε την πλάτη στην ομάδα μας. Ο ΑΡΗΣ… άγγιξε την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, προηγήθηκε 2-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ωστόσο το γκολ της Αστάνα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η ομάδα μας στην αποψινή αναμέτρηση του Κλεάνθης Βικελίδης, έχοντας τη συμπαράσταση του κόσμου (οι κερκίδες πήραν… ζωή μετά από 17 μήνες) και παίζοντας για 40 λεπτά με 10 παίκτες, ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκειά της, έχασε πολλές ευκαιρίες και άξιζε να πάρει αυτή την πρόκριση, ενώ έχει και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία.

Στο 36’ ο Δημήτρης Μάνος, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενουμένων, με σουτ άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 78’ ο Λούκας Σάσα με κεφαλιά «έγραψε» το 2-0 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 120’ με κεφαλιά του Μπίτρι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίκαελ Φάμπρι (Ιταλία)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ματέο Γκαρσία (86’)

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο, Σάκιτς, Ματίγια (83’ Τζέγκο), Λούκας Σάσα, Μπερτόγλιο (115’ Χαΐροβιτς), Μαντσίνι (66’ Ματέο Γκαρσία), Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (102’ Μπρούνο Φελίπε).

ΑΣΤΑΝΑ: Νεπογκόντοφ (90’ λ.τρ. Ζαρούτσκι), Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (64’ Γκουρμάν), Τσουπέρκα, Μπαρσεγκιάν (79’ Αϊμπέτοφ), Εουζένιο, Μπεκιράι (46’ Καντέτ).